prof. nzw. dr hab. inż. Tomasz Ciach
 
dr inż. Beata Butruk-Raszeja
 
mgr inż. Magdalena Janczewska
 
mgr inż. Katarzyna Każmierska
 
mgr inż. Kamil Kopeć
 
mgr inż. Piotr Kowalczyk
 
dr inż. Martyna Kucharska
 
mgr inż. Aleksandra Kulikowska
 
mgr inż. Aleksandra Kuźmińska
 
mgr inż. Ilona Łojszczyk
 
mgr inż. Aleksandra Mościcka-Studzińska
 
mgr inż. Rafał Podgórski
 
mgr inż. Aleksandra Poniatowska
 
mgr inż. Agata Stefanek
 
mgr inż. Paulina Trzaskowska
 
mgr inż. Maciej Trzaskowski
 
mgr inż. Iga Wasiak
 
mgr inż. Michał Wojasiński
 

 

Start arrow Projekty arrow Cząstki w medycynie i farmacji arrow Nanocząstki hydroksyapatytu
Nanocząstki hydroksyapatytu

Nanotechnologia jest obecnie szybko rozwijającą się dziedziną nauki. W ramach tej gałęzi wiedzy zajmujemy się obecnie otrzymywaniem nanocząstek i nanowłókien metodą atomizacji elektrostatycznej oraz metodą syntezy chemicznej „botom-up”.

W naszym Laboratorium opracowano technologię syntezy nanocząstek hydroksyapatytu, w łagodnych warunkach prowadzenia reakcji, z wykorzystaniem środowiska wodnego lecytyny. Hydroksyapatyt jest bardzo popularnym i szeroko stosowanym materiałem kościozastępczym. Znajduje zastosowanie jako wypełnienie ubytków kostnych, materiał do hodowli komórek kostnych czy nośnik leków. Wytworzony z zastosowaniem lecytyny zwiększa swoją biozgodność i może być produkowany w różnej postaci: nanocząstek sferycznych, nanopłytek, nanopręcików.

Na powyższych grafikach przedstawiono schematycznie proces powstawania nanocząstek hydroksyapatytu w środowisku lecytyny. Dodatkowo, zaprezentowano zdjęcie ze skaningowego mikroskopu elektronowego, które przedstawia sferyczne nanocząstki o średnim rozmiarze około 80 nm, oraz rozkład rozmiarów nanocząstek w próbce zawierającej wspomniane nanocząstki sferyczne.

 

Dzięki zastosowaniu technologii precypitacji na mokro z wykorzystaniem lecytyny możemy przygotować nanocząstki o pożądanych kształtach, ale też o znacznie zwiększonej biozgodności oraz możliwości tworzenia zawiesin. Ostatnia cecha jest szczególnie korzystna w zastosowaniach hydroksyapatytu wymagających jego mieszania z innymi materiałami, np. polimerami.

 

Więcej w publikacji:

Opracowana technologia jest przedmiotem zgłoszenia patentowego nr P.404820, jak również jest rozwijana w projekcie "Innowacyjne kompozyty polimerowe do wypełniania ubytków kostnych - INPOLYBOND" we współpracy z firmą Biovico sp. z o.o.

 

 

 

 
 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »