prof. nzw. dr hab. inż. Tomasz Ciach
 
dr inż. Beata Butruk-Raszeja
 
mgr inż. Magdalena Janczewska
 
mgr inż. Katarzyna Każmierska
 
mgr inż. Kamil Kopeć
 
mgr inż. Piotr Kowalczyk
 
dr inż. Martyna Kucharska
 
mgr inż. Aleksandra Kulikowska
 
mgr inż. Aleksandra Kuźmińska
 
mgr inż. Ilona Łojszczyk
 
mgr inż. Aleksandra Mościcka-Studzińska
 
mgr inż. Rafał Podgórski
 
mgr inż. Aleksandra Poniatowska
 
mgr inż. Agata Stefanek
 
mgr inż. Paulina Trzaskowska
 
mgr inż. Maciej Trzaskowski
 
mgr inż. Iga Wasiak
 
mgr inż. Michał Wojasiński
 

 

Implant IntelliDrug

Projekt IntelliDrug (“Intelligent Intraoral Medicine Delivery Micro-system to Treat Addiction and Chronic Diseases”) ma na celu opracowanie alternatywnego systemu kontrolowanego podawania leków w terapii osób uzależnionych od opiatów, cukrzycy i choroby Alzheimera. IntelliDrug jest implantem zębowym zawierającym zbiornik z lekiem i układ umożliwiający transportowanie go do błony śluzowej policzka. Implant ten, nazywany przez media „zębem, który leczy”, umożliwia optymalizowanie dawki i normalne funkcjonowanie pacjenta. Lek nie trafia do żołądka, ale jest wchłaniany przez policzek do krwioobiegu. Taka alternatywna droga podania chroni lek przed enzymami trawiennymi i metabolizacją w wątrobie. Transport leku prze śluzówkę ma ograniczenia: mała powierzchnia absorpcji, krótki czas ekspozycji i efekt wypłukujący śliny. Aby przezwyciężyć te trudności niezbędny jest szybszy transport w głąb tkanki. Jontoforeza (ruch jonów leku w polu elektrycznym) została zastosowana w implancie IntelliDrug do zintensyfikowania i kontroli procesu podawania leku.

W Laboratorium Inżynierii BioMedycznej opracowano ex vivo model jontoforetycznego podawania leków: chlorowodorku naltreksonu (leczenie uzależnień), bromowodorku galantaminy (choroba Alzheimera). In silico opracowano matematyczne modele dyfuzji i jontoforezy uwzględniające położenie i kształt elektrod oraz dodatkowo określono wpływ wypłukiwania leku przez ślinę..

Projekt IntelliDrug jest finansowany przez Komisję Europejską, 6th Framework Programme. Więcej informacji o IntelliDrug można znaleźć na stronie projektu: www.intellidrug.org.

 

Więcej informacji można znaleźć w poniższych plikach:

 
następny artykuł »