prof. nzw. dr hab. inż. Tomasz Ciach
 
dr inż. Beata Butruk-Raszeja
 
mgr inż. Magdalena Janczewska
 
mgr inż. Katarzyna Każmierska
 
mgr inż. Kamil Kopeć
 
mgr inż. Piotr Kowalczyk
 
dr inż. Martyna Kucharska
 
mgr inż. Aleksandra Kulikowska
 
mgr inż. Aleksandra Kuźmińska
 
mgr inż. Ilona Łojszczyk
 
mgr inż. Aleksandra Mościcka-Studzińska
 
mgr inż. Rafał Podgórski
 
mgr inż. Aleksandra Poniatowska
 
mgr inż. Agata Stefanek
 
mgr inż. Paulina Trzaskowska
 
mgr inż. Maciej Trzaskowski
 
mgr inż. Iga Wasiak
 
mgr inż. Michał Wojasiński
 

 

Start arrow Projekty arrow Inżynieria tkankowa arrow Wstrzykiwalne systemy polimerowe w sterowanej regeneracji kości
Wstrzykiwalne systemy polimerowe w sterowanej regeneracji kości

Sterowana regeneracja kości (Guided bone regeneration) w znaczący sposób zmieniła stomatologię i leczenie implantologiczne w minionych 20 latach. Rekonstrukcja kości w wyrostku zębodołowym jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala na przewidywalną implantację wszczepów śródkostnych, rehabilitację narządu żucia i poprawę estetyki twarzy. Zbyt mała objętość wyrostka zębodołowego jest wciąż wielkim wyzwaniem dla udanej rehabilitacji układu stomatognatycznego. Chirurdzy wciąż dyskutują na temat wyższości spierają zastosowania różnych materiałów kościozastępczych: allogenicznych (pochodzących z kości własnej), ksenogenicznych (uzyskiwanych z kości zwierząt) oraz alloplastycznych (otrzymywanych sztucznie, najczęściej z polimerów i ceramiki) do uzupełnienia defektów wywołanych przez patologie i urazy. Pomimo wielu udanych badań klinicznych na zwierzętach i ludziach dla materiałów ksenogenicznych, brak ich skłonności do biodegradacji, stało się głównym przedmiotem zainteresowań w aplikacji stomatologicznej.

Dlatego też w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania osteokondukcyjnym materiałami alloplastycznymi, które mogą stać się alternatywą dla wszczepów z kości zwierzęcej lub własnej pacjenta. Materiały resorbowalne, nie wywołujące odpowiedzi immunologicznej, mogą stać się podstawą do całkowitej, przewidywalnej i powtarzalnej regeneracji kości.

Przedmiotem naszych ostatnich badań jest opracowanie biodegradowalnego, łatwego w aplikacji wstrzykiwalnego biomateriału o wysokim potencjale kościozastępczym i kościotwórczym, który będzie wspierał wzrost nowej struktury kości i mógłby znaleźć zastosowanie w chirurgii stomatologicznej i dentystycznej w sterowanej regeneracji kości.

Prowadzone badania są wspierane przez Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka – Narodowa Strategia Spójności. Dofinansowanie zostało przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

 

 

 
« poprzedni artykuł